STAVEBNÉ INŽINIERSTVO

Naše služby

Projekcia drevostavieb

Zrub, Zrubová chata

  • Slovenská drevenica
  • Kanadský zrub

Slovenská drevenica

Je tradičný typ používaný na Slovensku. Je vyhotovený z hraneného reziva poväčšine obdĺžnikového tvaru. Hrúbka hranolov býva 180 mm až 200 mm, výška od 250 mm do 320 mm, ale môžu sa použiť aj iné rozmery. Hranoly sa spájajú pomocou tesárskych spojov na „rybinový“ spoj. Špáry medzi hranolmi sa kedysi vypĺňali machom alebo hlinou miešanou s plevami a uzatvárali sa drevenými latami. Aktuálne sa používajú modernejšie škárovacie materiály ako ovčia vlna, drevovláknité izolácie, konopné alebo ľanové izolácie, Prípadne tmely. Ak je použitá tradičná technológia s „mokrým drevom“.Drevenica sa najskôr postaví a nechá sa cca rok stáť kým „ si sadne“ resp. sa vysuší. Rozdiel medzi výškou pred a po môže byť kľudne aj 10 cm.  Následne sa môže rozložiť a znovu poskladať na pozemku kde už ostane.
Existujú aj moderné varianty dreveníc, ktoré sa montujú z LLD- lepeného laminovaného dreva (BSH) ktoré je už vysušené a nemení svoje rozmery. V tomto type hranolov sa dajú už popredu vyfrézovať „Perodrážky“ a tým pádom je konštrukcia presná. Nevýhoda je vyššia obstarávacia cena.

Výhoda slovenskej drevenice je taká, že z vnútornej strany sa vie spraviť dodatočná predstena s tepelnou izoláciou a tým vieme zlepšiť tepelné vlastnosti konštrukcie.

Kanadský zrub

Sa u nás začal používať v cca . 90 rokoch 20 storočia. Je tvorený z „Guľatiny“  Rozdiel oproti tradičnej slovenskej drevenici je ten že sa používajú guľaté profily reziva. Sú náročnejšie na manipuláciu ktorá zväčša potrebuje ťažkú techniku. Taktiež je náročnejšia na výstavbu, lebo guľatina sa ručne opracováva hoblíkom na stavbe.  Existujú ale aj alternatívy s predfrézovaním ktoré túto nevýhodu čiastočne eliminujú , ale stále je potrebné ručné doladenie na stavbe. Odmenou je ale atraktívnejší vzhľad. Kanadský zrub má podobné vlastnosti ako slovenská drevenica.
Na rekreačné bývanie sa používa guľatina s priemerom cca 300 mm v najhrubšom mieste. Kanadský zrub má ale nevýhodu v tom, že v najužšom mieste má menšiu hrúbku steny a teda sa tvoria tepelné mosty. Eliminovať sa to dá tak, že použijeme väčšie priemery guľatiny. Prípadne sa použije vnútorná predstena vyplnená Prírodným materiálom na báze minerálnej vaty, kamennej vlny alebo drevovlákna.  V tomto prípade ale strácame pohľadovosť zrubovej konštrukcie a je potrebné dorábať drevený obklad.

Drevená stĺpiková konštrukcia

  • Difúzne otvorené
  • Difúzne uzavreté

Drevené stĺpikové konštrukcie sú najrozšírenejším a najekonomickejším typom drevostavby . Sú zložené z drevených hranolov ktoré sú vyplnené tepelnou izoláciou na báze kamennej vlny, alebo minerálnej vaty. Konštrukcia sa poväčšine z interiérovej alebo exteriérovej strany obije doskovým materiálom napr. OSB doska , DHF doska, Drevotrieska , biodoska, preglejka atď. , ktorý zabezpečuje stabilitu celej konštrukcie. Existujú aj varianty kde sa nepoužívajú obitia doskovými materiálmi ale jednotlivé polia steny sa vzperujú šikmými hranolmi.  Z vnútornej stany sa používa parozábrana alebo parobrzda (pričom sa v niektorých prípadoch dá považovať doskový materiál za parobrzdu) a inštalačná predstena zaklopená Sadrokartónom, prípadne iným pohľadovým materiálom.

Z exteriérovej strany sa objekt môže dodatočne zatepliť , aby sa znížil vplyv tepelných mostov. Použiť sa môžu drevovláknité materiály, prípadne aj polystyrén, minerálna vata do roštu a podobne.

Finálna vrstva môže byť tvorená omietkou, dreveným obkladom, prípadne akýmikoľvek obkladovými materiálmi na ktoré sme zvyknutý pri murovaných domoch. Po vyhotovení sú na nerozoznanie od murovaných domov.

Lignotrend

  • krížovo vrstvené drevené prvky
  • konštrukčný systém

CLT – masívne drevené panely

  • drevený panelový výrobok vyrobený zlepením vrstiev masívneho reziva

Projekcia domov a budov zo slamy / Slamené domy

  • ECO COCON konštrukčný systém
  • Slamené domy

Murované konštrukcie

  • Keramické tehly / keramické tvárnice
  • Porobetón

Betónové konštrukcie

  • Monolitické
  • Prefabrikované